Regały paletowe selektywne to powszechnie stosowany obecnie system regałów paletowych. Wybrane systemy regałów paletowych są zazwyczaj dostępne w jednej z dwóch konfiguracji: w konfiguracji walcowanej lub zaciskowej oraz w konfiguracji łączonej śrubami konstrukcyjnymi.

Półki z plexi o samej konstrukcji

Walcowane półki selektywne formowane rolkami są najczęściej produkowane w stylu „łezkowym” (nazywane otworami na słupie pionu mają kształt łezki). Palety opierają się następnie na poziomych belkach obciążeniowych, które są mocowane za pomocą klipsów montażowych. Dzięki możliwości szybkiego przesuwania klipsów w konfiguracji łopatkowej, półki można łatwo dostosowywać do różnych wysokości i wielkości ładunku. Jest to wygodne rozwiązanie dla magazynu, który musi przechowywać produkty o różnych rozmiarach.

Konstrukcyjne systemy regałów paletowych są bardzo podobne do systemów regałów paletowych formowanych w rolkach, z wyjątkiem systemów regałów paletowych, w których belki poziomych obciążeń są przymocowane do słupków za pomocą śrub i mają znacznie większą nośność. Zamocowania śrubowe czynią z tego formę regałów regałowych – regały mogą być konstruowane, konfigurowane, demontowane i w razie potrzeby ponownie wykorzystywane. Natomiast o meblach z plexi poczytasz na: meble z plexi.

stojaki z plexi

Na półki z plexi postawisz wszystko

Konstrukcyjne regały paletowe mogą być projektowane w konstrukcji samego budynku, tak aby słupy pionowe były jednocześnie wykorzystywane do podtrzymywania dachu magazynu, w którym to przypadku słupki pionowe regałów paletowych zastępują pionowe wsporniki magazynu. System ten jest budynkiem podpartym na stojakach.

Selektywne systemy regałów paletowych zapewniają łatwy dostęp do wszystkich produktów przez cały czas – ważne w przypadku szybkiego wyczerpania zapasów i ich ponownego zamknięcia (tzw. szybki obrót). System selektywnych regałów paletowych jest powszechnie stosowany w dystrybucji „big-box”, jak również w magazynach magazynowych, chłodniach, hurtowniach itp.
Wspólne elementy składowe szafy Rack selektywnej obejmują następujące elementy:

Belki nośne (zwane również belkami stopniowymi lub belkami skrzynkowymi).
Większość belek stopniowych stanowią elementy konstrukcyjne formowane w rolce o „1” krok wzdłuż górnej krawędzi wewnętrznej. Krok ten służy do mocowania dowolnych elementów podtrzymujących ładunek, takich jak wsporniki palet lub pokłady druciane.
Belki skrzynkowe nie mają wpustu, zamiast tego mają cztery płaskie boki jak pudełko. Wszystkie belki nośne mocowane są zazwyczaj na słupie ramy pionowej z nitami lub hakami. Niektóre systemy wykorzystują dodatkowy klips lub śrubę, aby zablokować belkę w położeniu pionowym.

Belki konstrukcyjne są kształtownikami C formowanymi na gorąco z zaciskami łączącymi na obu końcach. Konstrukcyjne belki nośne są zazwyczaj stosowane w przypadku słupków konstrukcyjnych, ale mogą być stosowane w przypadku standardowych słupków profilowanych rolkowo. Konstrukcyjne belki nośne mają cięższe udźwigi niż belki stopniowe lub bele skrzynkowe